Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα στον server του dotNetZone

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò patrick. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 24-12-2004, 20:48. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-12-2004, 11:05 733

    Πρόβλημα στον server του dotNetZone

    Πάνω που αποκτήσαμε 100 μέλη, το RAID 5 του server στον οποίο είναι hosted το dotNetZone, έπαθε ένα Χριστουγεννιάτικο "κάτι".  Πήρε, όπως θα είδατε, αρκετό καιρό να το συνεφέρουν (οι άνθρωποι της Internet Hellas), όμως τα κατάφεραν και ευτυχώς δεν χάθηκε τίποτα!

    Δεν έχω ελέγξει τα πάντα ακόμα, αλλά μου φαίνεται να δουλεύει σωστά.  Μόλις βρω λίγο περισσότερο χρόνο, θα κάνω ένα full checkup!  Δεν ήθελα όμως να σας στερήσω άλλο το site, οπότε ξύπνησα νωρίς νωρίς και το έφτιαξα!  Θα σας δώσω περισσότερες πληφορίες για το τι ακριβώς έγινε όταν μάθω και εγώ λεπτομέριες (τεχνικοί είμαστε, θέλουμε να ξέρουμε βρε παιδί μου!)

    Συγγνώμη για το μεγάλο downtime - δεν περνάει από το χέρι μου... Tongue Tied

    Patrick
  •  24-12-2004, 11:20 734 σε απάντηση της 733

    Re: Πρόβλημα στον server του dotNetZone

    Γιούπιιιιιι!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-12-2004, 14:39 736 σε απάντηση της 733

    Re: Πρόβλημα στον server του dotNetZone

    Ευτυχώς που δε περνάει και σηκώθηκε... Αλλιώς.....Ας στο καλύτερα!!!!
    Stick out tongue Stick out tongue Stick out tongue

    There are 10 types of people in this world... Ones that understand binary and the ones that don't.
  •  24-12-2004, 15:12 739 σε απάντηση της 733

    Smile [:)] Re: Πρόβλημα στον server του dotNetZone

    Πιστεύω μερικοί να έμαθαν το μάθημά τους και να κάνουν πιο συχνά back-up και να μην έχουν το άγχος που είχαν αυτές τις δύο τελευταίες μέρες...

    Ε, Πάτρικ; Big Smile


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  24-12-2004, 18:57 742 σε απάντηση της 733

    No [N] Re: Πρόβλημα στον server του dotNetZone

    Έχω την εντύπωση ότι οι ειδοποιήσεις με email γίναν ελαφρώς φλαμπέ? Άντε να τις ξαναβάζω τώρα μία-μία.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-12-2004, 19:48 743 σε απάντηση της 733

    Re: Πρόβλημα στον server του dotNetZone

    Δεν έχουν πάθει κάτι οι ειδοποιήσεις...  Ο SMTP δεν παίζει σωστά.  Το κοιτάζω...

    Patrick
  •  24-12-2004, 20:02 744 σε απάντηση της 733

    Re: Πρόβλημα στον server του dotNetZone

    Fixed! Big Smile

    Patrick
  •  24-12-2004, 20:13 747 σε απάντηση της 739

    Re: Πρόβλημα στον server του dotNetZone

     gcapnias wrote:

    Πιστεύω μερικοί να έμαθαν το μάθημά τους και να κάνουν πιο συχνά back-up και να μην έχουν το άγχος που είχαν αυτές τις δύο τελευταίες μέρες...

    Ε, Πάτρικ; Big Smile



    Χμμ, εσύ ξέρεις πολλά και θα πρέπει να σε σκοτώσω τώρα! Stick out tongue  Ναι, όντως είχα αγχωθεί, διότι ενώ παίρνω καθημερινά backup την βάση, δεν έχω αξιωθεί να φτιάξω ένα script-άκι να την κάνει copy κάθε βράδυ στο PC μου, οπότε μένει στον server, και όταν θυμηθώ, την κάνω copy με το χέρι...  Τελευταία backup που είχα στο σπίτι μου ήταν 13/12.  Για φανταστείτε να έχανα μηνύματα 10 ημερών, και μερικούς χρήστες! Stick out tongue  Δεν θα ήταν ωραίο!

    Καιρός λοιπόν να στρωθώ να φτιάξω αυτό το script! Wink
    Patrick
  •  24-12-2004, 20:48 748 σε απάντηση της 747

    Re: Πρόβλημα στον server του dotNetZone

    Big Smile

    Ελα τωρα... Γιορτινές μέρες και θες να με σκοτώσεις... Crying

    Να βοηθήσουμε θέλουμε... Να σου φτιάξουμε και scripts, αν δεν προλαβαίνεις...


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems